MEDIJACIJA
Medijacija je postupak mirnog, vansudskog rešavanja spora, u kojem strane dobrovoljno nastoje da sporni odnos reše putem pregovaranja, uz pomoć medijatora koji stranama pomaže da postignu sporazum.
PRIVATNI SASTANAK
Medijator može da zakaže privatne sastanke sa svakom od stranaka pojedinačno, kako bi prvenstveno procenio da li je situacija pogodna za reševanje u postupku medijacije, da bi identifikovao sva pitanja koja potrebno rešiti, prikupio neophodne informacije od obe strane i pomogao im da razumeju ceo postupak medijacije.
ZAJEDNIČKI SASTANAK
Medijator zakazuje zajednički sastanak sa obe stranke. Prvo zajednički utvrde sva sporna pitanja, činjenično stanje, i potencijalna rešenja. Medijator olakšava pregovaranje sa ciljem da se dođe do rešenja.
SPORAZUM
U slučaju uspešnog okončanja postupka medijacije, strane zaključuju sporazum. Sadržinu sporazuma određuju strane u sporu, sačinjava se u pisanoj formi i ima snagu vansudskog poravnanja.
Sporazum može imati snagu izvršne isprave ukoliko su ispunjena dva uslova:
Sporazum sadrži klauzulu izvršnosti,
potpisi strana i medijatora su overeni kod javnog beležnika.
Na osnovu ovakvog sporazuma može se pokrenuti izvršni postupak, ukoliko sporazum ne bude ispunjen dobrovoljno i u predviđenim rokovima.
Ukoliko strane u postupku medijacije ne postignu sporazum zbog neslaganja o pravnim pitanjima, mogu postići pisanu saglasnost o činjeničnim pitanjima, koja će se smatrati nespornim u sudskom ili drugom postupku.